MİT, Kobani’deki Lafarge fabrikasını bombaladı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Suriye’nin kuzeyinde Halep’in Aynularap (Kobani) ilçesinde Fransız çimento şirketi Lafarge’a ait tesisin bulunduğu yerleşkenin bir bölümünde yuvalanan PKK/YPG’lilere ait stratejik hedefi vurdu.

2015’TEN BU YANA PKK KARARGAHI

2013-2014 yıllarında terör örgütü IŞİD’i finanse ettiği ortaya çıkan Fransız çimento şirketi Lafarge’ın tesisinin yer aldığı yerleşkeyi, terör örgütü PKK/YPG 2015’ten bu yana askeri karargah olarak kullanmaya devam ediyor.

MİT, pazar günü öğle saatlerinde Aynularap’ın güneyindeki yerleşkenin bir kısmına yuvalanan terör örgütü PKK/YPG’lilere ait noktayı hedef aldı.

MİT’TEN KRİTİK OPERASYONLAR

MİT son üç günde ayrıca PKK/YPG’nin Halep, Haseke ve Rakka’da terör merkezi haline getirdiği, aralarında kritik altyapı tesisi ve sözde yol kontrol noktalarının bulunduğu onlarca hedefi imha etti.

Haseke’nin Rumeylan beldesinde Avde petrol sahası, Kamışlı’da terör örgütünün Ali Ferro yolundaki merkez binası, Kahtaniyye, Malikiyye, Rumeylan’da PKK/YPG’lilerin terör eylemlerine kaynak sağlayan petrol ve doğal gaz tesisleri vuruldu. Hedef alınan PKK/YPG’ye ait bazı tesislerin altında ise örgütün tünel ağının giriş ve çıkış noktaları yer alıyor.

ŞİRKET IŞİD FİNANSÖRÜ

7 Eylül 2021’de Fransız şirketi Lafarge’ın, terör örgütü IŞİD’i Fransız istihbaratının bilgisi dahilinde finanse ettiğini kanıtlanmıştı. Fransa Yargıtayı, 7 Eylül 2021’de Lafarge’ın Suriye’de IŞİD’li teröristleri finanse etmesi nedeniyle “insanlığa karşı suça ortak olmak” suçlamasının yöneltilebilmesinin önünü açan kararı almıştı.

Paris Temyiz Mahkemesi de 18 Mayıs’ta Suriye’de IŞİD’e finansman sağladığı ispatlanan Lafarge’a “insanlığa karşı suça ortak olduğu” iddiasıyla soruşturma açılmasını onaylamıştı.

ABD’de de 18 Ekim’de Lafarge, New York Brooklyn’deki federal mahkemede anlaşma yoluna giderek “IŞİD’e yardım” suçunu kabul etti ve 777,78 milyon dolar ceza ödemeye razı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx