İnsani arada 6. gün: Anlaşma uzayabilir

Gazze’de Hamas tarafından Kızılhaç yetkililerine teslim edilen bir grup İsrailli esir, Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Mısır’a götürüldü.

2 RUS DA SERBEST

Hamas ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabalarına karşılık 2 Rus vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu.

Serbest bırakılan iki kişinin bu akşam Gazze Şeridi’nden serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin dışında olduğu aktarıldı.

TAMİMİ DE SERBEST BIRAKILACAK

İsrail’in 30 kadar Filistinli serbest bırakması bekleniyor. Serbest bırakılacak Filistinli esirlerden 15’nin çocuk, 15’nin kadın olduğu kaydedildi.

İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması beklenen esirler arasında “Filistinli cesur kız” olarak bilinen Ahed Tamimi de bulunuyor.

ANLAŞMA UZATILABİLİR

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda insani aranın en az 2 gün daha uzatılması için görüşmelerin devam ediyor.

ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Bu kapsamda 4 günde Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

“İnsani ara” ve esir takası 27 Kasım’da aynı şartlarla 2 gün daha uzatılmıştı. Bu kapsamda dün 10 İsrailli ve 30 Filistinli esir daha karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx