Edward Snowden’dan Bitcoin ETF Uyarısı: Tehlikeli!

Yakın zamanda düzenlenen Bitcoin Amsterdam 2023 etkinliğinde Edward Snowden dikkat çekti. Ünlü isim, düşündürücü bir konuşma yaptı. Özellikle, ünlü ihbarcı Edward Snowden, kripto para topluluğuna uyarıcı bir not yayınladı. Uyarısında Bitcoin ETF konusu merkezde idi. İşte detaylar…

Edward Snowden, Bitcoin ETF açıklaması yaptı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) gizli belgelerini 2013 yılında sızdırmasıyla tanınan Snowden, spot tabanlı Bitcoin ETF ve bunların piyasaya girmesiyle ilgili potansiyel tehlikelere ilişkin endişelerini dile getirdi. Sözleri, ana akım benimseme ile Bitcoin’in merkezi olmayan temeli koruma arasındaki hassas dengeyi vurguladı. Snowden’ın argümanının temelinde, Bitcoin ETF’lerinin kripto para biriminin temel ilkeleri olan merkeziyetsizlik ve izinsiz işlemleri kademeli olarak aşındırıp aşındırmayacağı sorusu yatmaktadır. Snowden, bu ETF’lerin özünde Bitcoin’i “evcilleştirebileceğini” vurguladı.

Snowden, Bitcoin’in fiyatının ETF’lerin gelişimine aşırı derecede bağlı olmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Böyle bir bağımlılığın, kripto paranın özgürleştirici potansiyelini baltalayarak bir tür tabiiyete yol açacağını belirtti. Bu endişe, hükümetler ve finans kurumları kripto para birimlerinin düzenlenmesi ve geleneksel finansal yapılara entegrasyonu ile uğraşırken ortaya çıkmaktadır. Snowden, ana akım entegrasyonla ilgili endişelerin ötesinde, Bitcoin ve ETF işlemlerinde anonimlik konusunu da ele aldı. Snowden, 2013 yılında gizli belge barındırma sunucularını finanse etmek için Bitcoin’e yöneldiğinde kendi deneyimlerinden yola çıktı. Kripto para biriminin sahte doğasına ilişkin çekincelerini dile getirdi. Bitcoin’i devlet gözetimine maruz bırakabilecek güvenlik açıklarının altını çizdi. Böylece, gerçek bir anonimliğe duyulan ihtiyacı vurguladı.

Kripto paraların geleceği merak konusu

Snowden’ın kripto para birimlerinin ödemeler ve finans gibi sistemler üzerindeki etkisine yaptığı vurgu izleyicilerde yankı uyandırdı. Bu sistemlerin yarının dünyasını şekillendireceğini vurguladı ve düşünceli ve kapsamlı bir yaklaşım çağrısında bulundu. Kripto topluluğu Bitcoin ETF onayını hevesle beklerken, Snowden’ın uyarısı, ana akım benimseme ile merkeziyetsizlik ve gizliliğin temel ilkeleri arasındaki hassas dengeyi hatırlatıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kısa süre önce BlackRock tarafından önerilen de dahil olmak üzere birkaç spot tabanlı BTC ETF başvurusuna ilişkin kararları erteledi. SEC’in bu başvurulardan biri olan ARK 21 Shares Bitcoin ETF incelemesi için son tarih 10 Ocak olarak belirlendi.  Edward Snowden’ın Bitcoin Amsterdam 2023 etkinliğindeki uyarıcı sözleri kripto topluluğu için kritik bir hatırlatma niteliği taşıyor. Bitcoin ETF’leri daha fazla benimsenme vaadi sunmakta. Ancak, kripto paranın temel ilkelerinin potansiyel erozyonuna ilişkin endişeleri de artırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx