API petrol stokları tahminlerin aksine arttı, DoE’nin düşüş açıklaması bekleniyor

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD petrol stoklarının analistlerin düşüş beklentisine rağmen artış gösterdiğini açıkladı.

API tarafından hesaplanan ve enerji işlemcileri tarafından yakından takip edilen verilere göre, 22 Eylül ile sona eren bir haftalık dönemde petrol stokları 1 milyon 586 bin varil arttı. Enerji piyasası işlemcileri 1,65 milyon varil düşüş bekliyorlardı.

Ham petrol stoklarında Nisan ayından bu yana 51 milyon varilin üzerinde net bir düşüş yaşandı.

API, benzin stoklarının 70 bin varil, damıtılmış ürün stoklarının 1,7 milyon varil azaldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru hatlarının kavşak noktası olan, WTI türü petrolün fiyatlandığı Cushing bölgesinin petrol stoklarında ise düşüş sürüyor. Bir önceki hafta 2 milyon 564 bin azalan stoklar, geçen hafta 828 bin varil daha düştü. Bu düşüşlerin ardından bölgede 22 milyon varilden daha az petrol kaldığı hesaplandı.

ABD Enerji Bakanlığı (DoE) Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından bugün açıklanacak petrol stoklarında da düşüş bekleniyor.

WSJ tarafından hazırlanan ankete göre, bir önceki hafta 2,1 milyon varil düşüş gösteren petrol stoklarının, 22 Eylül ile sona eren haftada 0,6 milyon varil azalacağı tahmin ediliyor.

WSJ’nin anketinde benzin stok tahmini 0,2 milyon varil, damıtılmış ürün stok tahmini 1 milyon varil düşüş yönünde oluştu.

Ankette DoE’nin açıklayacağı kapasite kullanım oranının yüzde 91,9 seviyesinden yüzde 91,4’e ineceği tahmin edildi.

DoE stok verileri TSİ 17.30’da açıklanacak.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx