Karadeniz gazında sona gelindi, “Nisan itibarıyla sisteme bağlanacak, ondan sonra tüm Türkiye’yi gazla buluşturacağız”

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri sunum yaptı.

Türkiye’nin en büyük keşfi olarak kayıtlara geçen, Fatih sondaj gemisinin gerçekleştirdiği 540 milyar metreküp doğal gaz keşfini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu.

Erdoğan’ın Arife günü Karadeniz Gazı’nın Filyos’a getirilmesi töreninin yapılacağını duyurduğunu hatırlatan Özcan, devreye girmesiyle kaynaktaki dışa bağlılığı önemli oranda azaltacak projedeki son durum hakkında,

“Karadan itibaren Türkiye iletim sistemine bağlamakla mükellefiz.
Kasım itibarıyla tüm hazırlıklarımızı bitirdik, bekliyoruz. Nisan itibarıyla sisteme bağlanacak, ondan sonra tüm Türkiye’yi gazla buluşturacağız” ifadesini kullandı.

“TEDBİRLER ALINDI”

Depremin uzun süredir gündemlerinde olduğunu bildiren Özcan, ODTÜ ve İTÜ ile Marmara Bölgesi’nde tespit edilen noktaların tamamında gerekli tedbirleri alarak çalışmaları tamamladıklarını dile getirdi.
Deprem ön uyarı sitemleri hakkında da bilgi veren Özcan, “Kahramanmaraş depremde, 2-3 dakikada tüm vanalarımız kapandı. Bu, insan eliyle olmadı, uzaktan oldu” dedi.

“ABONE SAYISI DÜŞTÜ”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Doğal Gaz Piyasası Dairesi Başkanı Hüseyin Daşdemir, depremden etkilenen 11 ilde deprem öncesi yaklaşık 2 milyon abonenin bulunduğunu belirtti.
Daşdemir, “336 bin azalarak 1 milyon 686 bine düştü. Abone sayısındaki düşüşün yüzde 85’inin oturulamaz olan binalardan, geriye kalan yüzde 15’inin ise göç etkisinden oluştuğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir