Hükümet Düşüren Banka Sessizce İhracatçılara Satıldı: Mesut Yılmaz Yüce Divanlık Olmuştu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), yaptığı satış ihalesinde Türk Ticaret Bankası’na (Türkbank), verilen 455 milyon TL’lik teklifi onayladı. Banka, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ortağı olduğu İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin (İGE) oldu. 90’larda bankanın satış ihalesi Türkiye tarihinde bir başbakanın ilk kez Yüce Divan’da yargılanmasına neden olmuştu.

Türkbank ihalesinde 7 firma şartname alırken, 4 firmanın “gerekçe bile gösterilmeden elendiği” iddia edildi. Ardından kalan 3 firmadan 2’si açık artırmaya katılmayınca ihalede en yüksek teklif 455 milyon lira oldu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığı haberde, TMSF yönetiminin yaptığı ihalede 455 milyon TL teklifle, iki ayrı banka lisansı bulunan 110 yıllık tarihi kurum, bilançodaki tüm varlık ve gayrimenkulleriyle birlikte İGE’ye aktarılacak. 

Türkbank’ın kasasında varlık ve gayrimenkullerinin değerinin 300 milyon lirayı bulduğu tahmin edilirken, piyasa değeri de 1 milyar TL’den fazla olduğu düşünülüyor.

Türkiye’nin gündeminde deprem olduğu süreçte TMSF’nin 28 Şubat 2023’te Türkbank’ı satışa çıkardığı öğrenilirken, Resmi Gazete’deki ilanda bankanın muhammen bedelinin 380 milyon TL olduğu görüldü.

İhale, 21 Mart sabah saat 10:00’da başlarken, bankanın küçük hissedarları sürece dahil olamadı. 

İhalede elenen 4 firma Ahlatçı Holding, Can Holding, Paribu ve Makara Kripto Para olurken, geride kalanlar Çelikler İnşaat, Akın Tekstil ve TİM’den oluştu. TİM harici iki firma açık artırmada yeni teklif sunmadı.

1913’te faaliyetine başlayan Türkbank 2002 yılında sonlanmıştı. TMSF’ye geçen banka borçları mal varlıkları satılarak ödenirken, 2021 yılında tekrar lisans alınarak faaliyete başladı.

Bankanın değerini arttırarak satılması planlanmasını CHP Milletvekili Erdoğan Toprak, o günlerde ‘Türkbank üzerinden yeni bir vurgun senaryosu hazırlanıyor’ iddiasıyla gündeme getirmişti. 

Türkbank bünyesindeki iki lisans İslam Ticaret Bankası ile Adapazarı İslam Ticaret Bankası isminde olurken, 2021 yılı bilançosunda varlığı 209 milyon TL görünüyordu. 

Adapazarı’nda bir de tarihi binası bulunan bankanın sadece bu binasının 2 yıl önce 4 milyon dolar (yaklaşık 80 milyon TL) bedelle talibi olduğu biliniyordu.

İhracatçıların Neden banka alındığıda merak konusu oldu.

Aydınlık’tan Recep Erçin’in görüştüğü TİM kaynakları, İGE’ye rağmen finansmanda sıkıntı çekildiğini, kredilerin büyük şirketlere giderek eşit dağılım olmadığını iletti. 

İGE’nin kuruluşunda hakim ortak (yüzde 86) ihracatçı birlikleri olurken, TİM yüzde 8 ve Eximbank yüzde 5 ortaktı. Geçen yıl 20 özel ve kamu bankası yüzde 20 oranında hisse almıştı. Bankalı yapının sisteme eklenmesinin ‘yeterli gelmediği’ öngörüldü.

Türkbank, 1998’de Mesut Yılmaz Başbakanken satış için ihaleye çıkarıldı.

İhaleyi, 600 milyon dolara Korkmaz Yiğit alırken, sonrasında Alaattin Çakıcı isminin de ihale süreci içinde geçtiği bir ses kasetiyle Fikri Sağlar ortaya çıktı ve ihale iptal edildi. Skandal yaratan süreçte hükümet düşerken, geçen yıllarda hayatını kaybeden Mesut Yılmaz Yüce Divan’da yargılanan ilk ve tek Başbakan oldu.

Sosyal medyada da yorumlar görüldü.

Özellikle ekonomi medyasının ilgisini çeken banka ihalesi,

Seçim öncesi süreçte deprem gündeminde kaynayıp gitmesi ise sorgulandı.

Ankara kulisinin nabzını tutan Erdal Sağlam da konuya farklı bir açıdan paylaştı.

Sizce bankanın satışı dikkat çekici mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir